Saç Döngüsü Saçın Evreleri

SAÇ DÖNGÜSÜ SAÇIN EVRELERİ

Doğada tüm canlılar dikkatle gözlemlendiğinde bir döngü içerisinde oldukları farkedilir. Ağaçlar ilk baharda yeşerir ve son baharda tekrar yapraklarını dökerek dinlenme safhasına geçerler. Her canlı doğar, büyür, yaşlanır ve ölür; doğadaki tüm canlılar gibi saçlar da kendine özgü bir yaşam döngüsü içinde bulunmaktadır ki bu duruma saç döngüsü adı verilir. Kişinin saç evreleri belli zaman aralıkların da belli safhalar halindedir.

Saç Evreleri Nelerdir ?

Bireyde saçların bir miktarı; ağaçlarda olduğu gibi son baharda yapraklarını nasıl döküyorsa bu şekilde saç evreleri içinden dökülme sürecinde olabildiği gibi; saçların bir kısmı ise ağaçların ilkbahar da yeşeren yapraklarına benzer şekilde yeni oluşum süreci içerisinde olabilir.

Saç dökülmesi problemi yaşayan bireyle saçın yaşam döngüsü ve saçın evreleri konusu bilmeleri, problemin çözümü konusunda ve motivasyonlarının düşmemesi için oldukça önemlidir. Çünkü bazı bireyler sofır dökülme beklemektedir ki bu durum mümkün değildir ve doğanın yapısına aykırıdır.

Bir kısım saç mutlak suretle saçın evreleri gereğince dökülme pozisyonu içinde olacaktır.Saç dökülmesi konusunda bahsedilen aşırı derecede dökülen saçlardan bahsedilmesidir.

Saç dökülmesi sorunu yaşayan bireyler, genel olarak saç döngüsü tamamlanmayan kişiler de görülebilmektedir. Bilindiği üzere canlılar hayatını sürdürebilmesi için doğru beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Beslenemeyen saç kökleri süreç olarak öncelikle incelme ve zayıflama, sonrasında sadece kök olarak kalma ve daha sonraki evre ise saçın tamamen yok olması şeklinde görülecektir. Çünkü canlıların yaşam kaynağı olan besinler yeterli miktarda alınmadı zaman bazı saçlar saç döngüsü olan, 1000 günlük aktif büyüme evresi anajen safhayı daha erken tamamlayacak ve dökülme beklenenin üzerinde gerçekleşecektir.

Saç döngüsü genel olarak 3 safhadan oluşur:

Anajen (aktif büyüme) : Anajen safha, yaklaşık olarak 1000 gün
Katejen (geçiş) : Katejen safha, bir kaç hafta
Telojen (dinlenme) : Telojen safha da yaklaşık olarak 100 gün sürer.

Kişilerin saçları herhangi bir zaman aralığında %5-%10'u telojen fazdadır. Kafa derisindeki binlerce farklı saç folikülü herhangi bir zamanda farklı aşamalarda bulunur.

Anajen Safha
Katajen Safha
Telojen Safha

Saç folikülü ve saç teli kesiti    Anajen safha tekrar başlar ve saç folikülünden yeni saç teli büyümeye başlar.

Saç her ay ortalama 1 cm kadar olmak üzere 2-6 sene boyunca sürekli büyür ve sonra 2-4 hafta boyunca büyümeyi durdurur. Bu süreden sonra saç dökülür, normalde her gün ortalama 50-100 saç teli dökülmektedir. Saçın yaşam döngüsü çok yavaş bir süre olduğu için herhangi bir tedavinin yararının görülmesi zaman gerektirir.

Saç canlı bir organımız olmakla birlikte, belli bir ömre sahiptir. Bu nedenle belli bir miktarda dökülmesi normaldir.