Saç Dökülmesinde Beslenmenin Önemi ve Etkisi

Saç Dökülmesinde Beslenmenin Önemi ve Etkisi

Dengeli ve sağlıklı beslenme hayatımızın her alanında oldukça önemlidir. Saç dökülmesinde ise yine hayati öneme sahiptir.  Günlük ihtiyacı olan besinleri alamayan canlılar zayıflamaya ve hastalıklara karşı direncini kaybetmeye mahkum olurlar. Saç ise özellikle saç kökü de canlı olduğu için aynı şekilde beslenmeye ihtiyaç duyar ve beslenemedi durumlarda saçla ilgili çeşitli problemler ortaya çıkar. Bu sebeple saç dökülmesinde beslenmenin önemi ve etkisi hayati önem taşımaktadır. Belkide sadece saçın ihtiyacı olan besinleri yeterince vererek saç dökülmesi ve benzeri problemlerin büyük oranda dengelenmesini sağlayabilirsiniz.

Bilindiği gibi metobalizmanın normal faaliyetlerini devam ettirebilmesi için günlük alınmas gereken besinler, çeşitli vitaminlere, minerallere ve proteine ihtiyaç duyar. Gün içerisinde yeterli besinler vücuda girmediğinde, vücudun kendini yenileme sistemi aksamaktadır. Yeni doğan hücreler zayıf, yetersiz ve dirençsiz doğmaktadır.  Bu durum saç dökülmesinde beslenmenin önemi ve etkisi de oldukça önemlidir. Her canlı gibi saçlarda beslenmeye ihtiya. duyar. Beslenemeyen bütün canlılar hastalıklara karşı direnci düştüğü gibi saçlar da beslenemdiği durumda dökülme, kırılma, kepek, uzamama, hacimsizlik gibi problemler oluşma olasılığı oldukça yüksek olacaktır.

Örneğin yetişkin bir bireyin günlük alması gereken protein miktarı 100 gr diyelim. Biz ise doğru beslenmediğimiz için günlük 80 gr protein alıyoruz. Bu durumda vücut ihtiyacı olan bu eksiği bir şekilde tedarik etmesi gerekecek. Protein eksiğini ilk olarak kaslardan karşılayacaktır. Ve bu süreç uzun süre devam ettiği takdirde ise; çeşitli, nedeni bilinen veya bilinmeyen bir çok hastalığa neden olabilmektedir. Mesela kemik erimesi rahatsızlığıda genelde bu şekilde meydana gelmektedir.  Bu nedenle saçlarda yenilenmek için ve yaşamını, canlılığını sürdürebilmek için saç dökülmesinde beslenmenin önemi ve etkisi oldukça büyük ölçüde önem arzetmektedir.

Saçlar kökten kılcaldamarlar vasıtasıyla beslenir

Saç dökülmesinde ise,

Uzmanların bir çoğunun görüşlerine göre, saç dökülme nedenleri çok çeşitlidir, fakat en önemlilerinden biride saçların yeterli besini alamaması ve saçların beslenmesini engelleyen durumlar dan kaynaklanan saç dökülmesidir.

Saçların günlük ihtiyacı olan vitaminler, mineraller, amino asitler bulunmaktadır. Günlük beslenmemizde yeterli miktarda alınamadığı taktirde; saçlarımız zayıflamaya başlayacak ve saç dökülmesi tetiklenebilecektir.  Çünkü bu süreçte saçların yaşam döngüsü gereği büyüme safhasında beslenemediği için süreci tamamlayamadan dökülen saçlar olacağı için normalde dökülmemesi gereken saçlarda döküleceği için ideal dökülme sayısını (günlük 50-100 saç teli) geçecek ve dökülen saç miktarı artacaktır. Bazı saç tellerinde ise hacim kaybı yaşanabilir. Beslenemeyen saç sapı incelerek zaman içinde tüycük kıvamına kadar gerileyecektir. Beslenme yaşamın her alanında önemli olduğu gibi saç dökülmesinde beslenmenin önemi ve etkisi oldukça etkileyen bir durumdur. Nasılki beslenemeyen bir fidan büyüyüp ağaç haline gelemeyecekse saçlar da aynı şekilde beslenemediği durumlarda uzama hızını kaybeder, dökülme miktarı artar, kalınlığını hacmini kaybeder, saç derisi kafa derisinde problemler oluşur ve kepeklenmemeydana gelir.

Özellikle yoğun tempoda çalışanlar ve yoğun strese maruz kalanlarda ise bu etki daha belirgin hale gelecektir. Stresli dönemlerimizde saç dökülmesi miktarının arttığına bir çoğumuz şahit olmuşuzdur. Stresin vücüttaki vitamin, mineral tüketimini artırdığı aşırı stresin vücuda zarar verdiği bir çok bilimsel çevrelerce kaleme alınmıştır.

İnsan vücudunun bir çok ihtiyacını karşılayabilecek Menekşenin doğal bir bitki olan SPİRULİNA kullanımını öneriyoruz. Dünyanın en yoğun protein içerikli bitkisi olan SPİRULİNA, vitamin ve mineral bakımındanda çok zengindir. Saçlarımız için hayati değerde olan besinleri içerisinde bolca barındırmaktadır.  Kandaki bu besinlerin değeri ve seviyesi arttında ise saç köküne bağlı kılcal damarlar vasıtasıyla, kanda kendine gereken besinleri alabilen saç ise daha dayanıklı ve kaliteli olacak. Her yenilenen hücre tam ve doygun şekilde beslendiği için güçlü yeni hücreler oluşacaktır. Bu güçlü oluşan hüçreler ise her türlü probleme daha dayanıklı ve dirençli olacaktır. Spirulina sadece saç değil bir çok organa giden eksik besinleride tamamlayacağından ötürü vücudun diğer yerlerinde hastalık, askama, ritim bozukluğu, düzensilik, dirençsizlik gibi bir çok sorunu çözmede de etkili olacaktır. Tansiyon, şeker kolesterol, kansızlık, kilo alma, kilo verme, bağışıklık sistemi, sindim bozukluğu, yaraların geç iyileşmesi, cilt sorunlar ve güzellik gibi bir çok konuda etkili olduğu dünyanın bir çok yerinde yapılan bilimsel çalışmalar ile tesbit edilmiş durumdadır. Etkinliği ve doğal olması nedeniyle dünya sağlık örgütü WHO tarafın geçtiğimiz yıllarda asrın besini olarak seçilmiştir.

SPİRULİNA ya www.e-spirulina.com sitesinden detaylı bilgi edinebilir, spirulinaya kampanyalı ve ekonomik olarak sahip olabilirsiniz.

www.ruyaurunler.com sitemizden güvenli online alış veriş yapabilirsiniz